Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
św. Jan Paweł II

Kolejny gość w Domu przy Krakowskiej – Zygmunt Józefczak  - jest absolwentem PWST. Do Krakowa przyjechał z Poznania, gdzie stawiał pierwsze kroki aktorskie, grając na akordeonie, a także podejmując główne role w bajkach. Dla Zygmunta Józefczaka nie tylko praca z wybitnymi reżyserami stanowi istotę zawodu, ale też spotkania z osobowościami aktorskimi, z którymi miał szczęście grać w ciągu wieloletniej pracy artystycznej. To wszystko opowiadał  z wielką pasją, jak sam powiedział: „…takie spotkania to spotkania z  interesującymi, fascynującymi artystami, bo każdy z nas jest artystą swojego życia…” Było mnóstwo ciekawych pytań, na które pan Zygmunt odpowiadał z wielkim zaangażowaniem. Do swojego krótkiego programu autorskiego, który stworzył dla Mieszkańców przygrywała na gitarze Pani Maria  - studentka Krakowskiej Akademii Muzycznej. Oboje zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Niemożliwe? A Jednak tak! Pan Jan Peszek jako Gość w Domu przy Krakowskiej 55!

Tak znamienity gość został owacyjnie przywitany przez mieszkańców. Na stołach pojawiły się ciasta, herbata i kawa, ale nie wystrój był ważny, ważne było spotkanie przebiegające o wiele za krótko. Pan Jan bawił publiczność tryskając humorem, opowiadał także o pracy przed kamerą i na scenie, z humorem zdradzał tajniki aktorskiej pracy oraz zaprezentował fragment sztuki Szekspira w języku japońskim. Nie zabrakło też wątków o Japonii – to kolejna pasja Pana Jana, było o rodzinie, karpiach na stole i jedzeniu półmetrowego makaronu. Kto był, ten wie.

Wszyscy są oczarowani Panem Janem, odczuwają niedosyt i oczywiście czekają na powtórne przyjście, kto wie, może tym razem z synem Błażejem, który tak jak Tata również występuje na scenie i przed kamerą.

W ostatnim czasie w ramach cyklu „Znani i Lubiani” mieszkańców odwiedził znany krakowski aktor – Pan Sławomir Sośnierz. Urodził się w 1952 w Opolu. Krakowską PWST ukończył w 1975, w roku następnym debiutował rolą Sobreckiego w „Pijakach” w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Był z tą sceną związany przez cztery lata, następnie pracował we wrocławskim Teatrze Polskim, Teatrze Słowackiego, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, aż związał się z Teatrem Bagatela. Współpracuje z Teatrem Łaźnia Nowa i Operą Krakowską oraz Teatrem Barakah. Jest profesorem nadzwyczajnym macierzystej uczelni.

Spotkanie odbyło się w bardzo życzliwej atmosferze, było dużo żartów związanych z pracą na scenie, były opowieści o dramatach, tragediach, sztuce przez duże „S” nie zabrakło tez prywatnych wspomnień, mnóstwo pytań, uśmiechów i oczywiście pokazu kunsztu aktorskiego.

10 kwietnia mieszkańców odwiedzili wspaniali goście – członkowie Kabaretu pod Wyrwigroszem: Andrzej Kozłowski i Maurycy Polaski w ramach cyklu Znani i lubiani na Krakowskiej. Była to świetna okazja do poznania pracy artystów. Mieszkańcy zadawali pytania, które do tej pory ich nurtowały. Goście, oprócz odpowiadania na ciekawe pytania, zaśpiewali, a nawet zaimprowizowali kilka scenek satyrycznych. Przy wspólnej kawie i ciastkach bardzo szybko minął czas z Gwiazdami Kabaretu. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

Po sukcesie Mieszkańców z Krakowskiej na deskach Opery w projekcie Michała Znanieckiego, zagościła w domu w ramach spotkań – „Znani i Lubiani” Pani Bożena Zawiślak – Dolny. Powszechnie uznana za najlepszą polską odtwórczynie partii tytułowej Carmen w operze Bizeta. Jest śpiewaczką wszechstronną, z powodzeniem śpiewa w operze, operetce i musicalu. Od 1988 roku jest solistką Opery Krakowskiej. W roku 1997 otrzymała nagrodę Wojewody Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Opowiadała o swojej trudnej pracy, ale przede wszystkim o pasji do śpiewu i teatru. Mieszkańcy zadawali mnóstwo pytań, a Pani Bożena z wdziękiem odpowiadała na wszystkie z nich. Na koniec zaśpiewała „Modlitwę” B. Okudżawy, oraz wspólnie z Mieszkańcami kilka kolęd.

Sami Dzielni