Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
św. Jan Paweł II

Korzystając z wielkiej uprzejmości Dyrektora Opery Krakowskiej – Pana Bogusława Nowaka, grupa Mieszkańców miała możliwość oglądnąć i zwiedzić Operę Krakowską. Zwiedzanie zaczęło się od Foyer (ozdobione stałą ekspozycją związaną z charakterem działalności Opery), następnie każdy miał niezapomnianą możliwość poznać wszystkie tajniki pracy poszczególnych zespołów, obsługi sceny, garderobianych, wizażystek, pracowni krawieckiej itp. Dużą atrakcją było zejście na poziom minus dwa, w którym mieści się cały mechanizm sterujący sceną, zapadniami na niej, ruchomymi platformami, wielkimi siłownikami, i co ważne najdroższymi w całej operze urządzeniami do pracy sceną. Urządzenia te są droższe nawet od kosztów wybudowania całego budynku. Było o aspektach namacalnie stwierdzonych, np. o kosztach większych od budżetu Białegostoku; ale teraz czas na podsumowanie tego co niedotykalne a odczuwalne, czyli Sacrum Teatru. Duch tego miejsca cały czas towarzyszył wszystkim i w miarę wchodzenia w coraz to nowe rejony i zakamarki ukazywał się bardziej empirycznie. Okazało się, że osiągając maximum artystycznych głębin mieszkańcy mieli ogromne szczęście widzieć i słyszeć w trakcie próby Pana Mariusza Kwietnia,  który występuje na wielu scenach operowych, m.in. Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Seattle Opera, San Francisco Opera, w Operze Wiedeńskiej Royal Opera House Covent Garden London, w Operze Paryskiej. Na zakończenie wypada tylko napisać – do zobaczenia na spektaklach.

We wtorkowe, ciepłe przedpołudnie 14 sierpnia grupa mieszkańców Domu wraz z opiekunami udała się w odwiedziny do Radia Pallotti.Fm., które swoją siedzibę ma na ul. Bulwarowej w Nowej Hucie. Jest to rozgłośnia internetowa, o charakterze ewangelizacyjno-ogólnopolskim, powstała w październiku 2012r. którą z wielkim zaangażowaniem prowadzą księża pallotyni.

Dyrektor Radia ks. Łukasz Gołaś opowiedział  jak wygląda dzień z życia radiowca, oprowadził grupę po studiu radiowym oraz pokazał miejsce, z którego prowadzone są audycje „na żywo”. Dopełnieniem odwiedzin było zwiedzenie wozu transmisyjnego, wykorzystywanego jako studio mobilne podczas nadawania programu z różnych zakątków Polski. Na zakończenie każdy z mieszkańców otrzymał od ks. Dyrektora upominek w postaci smyczy z logiem Radia, dzięki której te odwiedziny pozostaną długo w pamięci.

W słoneczny poranek grupa mieszkańców w ramach programu „Ciekawe miejsca od kuchni” udała się do Telewizji Uniwersytetu Papieskiego JP II TV. Program zwiedzania obejmował wizytę w pomieszczeniach reżyserskich, montażowni oraz studiu nagrań. Pani Paulina Guzik – redaktor naczelna opowiedziała o pracy w telewizji od strony technicznej oraz  pracy dziennikarzy w tym o swoim programie prowadzonym „na żywo” pt. „Między ziemią a niebem”. Okazało się że jest to ulubiony program mieszkańców.

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z tego ciekawego miejsca.

W dniu 30 listopada 2017r. Mieszkańcy z Domu przy Krakowskiej 55 w ramach cyklu ciekawe miejsca od kuchni mogli zwiedzić i oglądać Instytut Batorego. Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z ważniejszych ośrodków pedagogicznych w Polsce. Padało mnóstwo ciekawych pytań do Pani która oprowadzała grupę Mieszkańców.

Na zakończenie spotkania na ręce Pani przewodnik Mieszkańcy przekazali prezenty i własnoręcznie wypieczone rogaliki w pracowni kulinarnej Domu.

W dniu 18 październia 2017 r. mieszkańcy Domu w ramach projektu Ciekawe miejsca od kuchni udali się z wizytą do Kurii Biskupiej. Przewodnikiem po pałacu biskupów krakowskich była siostra Karola, bardzo sympatyczna i ciepła osoba. Opowiadała ona wiele ciekawostek oraz faktów związanych z tym miejscem, niewątpliwie tematem przewodnim były młodzieńcze lata Karola Wojtyły, który przez wiele lat związany był z Kurią. W Pałacu Biskupim każdy pokój i sala przypominają Ojca Świętego, także zabytkowa kaplica, w której święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. z rąk Księcia kard. Adama Stefana Sapiehy. Mieszkańcy zwiedzili salę królewską i bibliotekę z zabytkowymi zbiorami. To niezwykłe miejsce oczarowało Mieszkańców, którzy mogli wszystko zobaczyć i dotknąć, już teraz nikt nie przejdzie obojętnie obok Pałacu przy Franciszkańskiej…

Sami Dzielni